Tebrikler! Evcil Hayvan Sahibi Oldunuz...

Yavru köpeğinizin kalbinizi çalmaya başlaması ve ailenizin bir ferdi olması unutulmaz bir andır. İlk günden itibaren ona zaten hak ettiği ilgi ve bakımı sağlamak için can atacaksınız. İşte size başlangıçta neler yapabileceğinizi gösterecek bir rehber:

Yavru Köpeğiniz Eve Alışıyor….

Aynı küçük çocuklar gibi ,yavru köpekler de meraklı,korkusuz ve çeviktirler. Bu nedenle oluşabilecek kazaları önlemek için ,yavru köpeğiniz,eve gelmeden önce birtakım önlemler almalısınız.

Zehirli maddeler

Tüm zehirli ve tehlikeli maddeleri yavru köpeğinizin ulaşamayacağı yerde saklayınız.

Tuvaletler ve Çöp kutuları

Yavru köpeğinizin tırmanıp içine düşmesini engellemek için tuvalet ve çöp kutularının kapaklarını kapalı tutunuz.

Elektrik aksamları ve Elektrikli aletler

Yavru köpeğinizin zarar görmemesi için elektrik kabloları ,açıkta bulunan prizler ve uzatma kabloları ile pilleri ondan uzakta tutunuz. Kullanımda olan elektrik kablolarının ,yavru köpeğiniz tarafından dişlenip ısırılmasını önlemek için kabloları duvara sabitleyiniz.

 

Yabancı Cisimler

İğne, ataç, tel, ip, plastik parçalar, çivi, vida, sünger vs. cisimler yavru köpeğiniz tarafından kolayca yutulabilir. Bu sebeple adı geçen maddeleri ve benzerlerini köpeğinizin ulaşamayacağı bir yerde konumlandırınız.

Plastik Poşetler

Yavru köpeğinizin plastik poşetleri yutup boğulma riskini ortadan kaldırmak için ,onları uzakta tutunuz.

Minik Dostumuz Evde Güvende Artık

Artık aşağıdaki kavramlar üzerinde birkaç dakika yoğunlaşmanız,onunla oluşturacağınız duygusal bağın temellerini en iyi şekilde atmanızı sağlayacaktır.

İsim

İsim çok önemli bir karardır. Çünkü sizinle ilk andan itibaren ismi ile çağrılmayı veya size tepki vermeyi öğrenecektir. Yavru köpeğinizin ismini kolay öğrenmesi ve hatırlaması için kısa isimler seçmelisiniz.

Kimlik

Yavru köpeğiniz için bir kimlik edinmelisiniz. Her yıl binlerce hayvan kaybolmaktadır. Bu nedenle isminizi, telefon numaranızı okunaklı bir şekilde köpeğinizin tasmasına yazmanız olası bir aksiliğe karşı size yardımcı olacaktır.

Yavru köpeğinizin kimlik edinmesi için mikroçip uygulaması yaptırmanız en doğru olanıdır.

 

Taraklar

Yavru köpekler taranmaya bayılırlar ve tarama seansları köpeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecektir. Sağlığı açısından da son derece faydalı olan tarama en fazla 5 dakikanızı alacaktır.

Tasma

Artık boynunda bir tasmaya alışmalıdır. İlerde sizin yanınızda tasması ile gezmesi için küçükken tasma yakmalı ve buna alışmalıdır. Yavru köpeğiniz ile tasması arasında birkaç parmak boşluk olmalı ve büyüdükçe tasması genişletilmelidir.

Mama ve Su kabı

Çelik ve plastik mama kapları kullanmalısınız. Bunların uzun ömürlü ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz.

Kulübe

İçine girip rahatça uyuyabileceği ve güvende hissedebileceği bir yere ihtiyacı vardır. Yazın güneşten,kışın soğuktan ve yağıştan kendi evinde korunup mutlu olacaktır.

Oyuncaklar

Minik yavru köpeğinizle birlikte oynarken,siz ondan çok daha fazla keyif alacaksınız. Dişleyebileceği oyuncakları tercih etmeniz, köpeğinizin ev eşyalarına zarar vermesini önleyecektir.

   
   
Tüm yazarlarımız için tıklayın.
 
:: Son Yazılar + tüm yazıları gör
 
- Köpek - Kedi Aşı Takvimi 07-11-2009
- Tebrikler! Evcil Hayvan Sahibi Oldunuz... 07-11-2009
- İç ve Dış Parazitler 07-11-2009
   
 
 
  Adres: Cumhuriyet Mh. Dr. Kâmil Sk. No: 11/B-C Adapazarı / Sakarya
Telefon: 0 264 2732803 - 0 264 2745050
E - Posta: bilgi@timurdemir.com