İç ve Dış Parazitler
Köpek ve kediler deki iç parazitler olan solucanların tedavi edilmesi ve bunlardan korunması hem evcil hayvanımızın ama daha çok insan sağlığının korunmasında önemlidir.

Halk arasında kıl kisti de denen hastalık (Kist Hydadit) paraziter hastalıklar, Tüberküloz (Verem) vs. gibi bulaşıcı hastalıklar köpek ve kedilere kasap artıkları kemik, çorbalık, iç organlar(akciğer, karaciğer, şirden, bağırsaklar gibi atıklar), iç yağların verilmesi ile parazit kist ve yumurtalarının evcil hayvanlara geçmesine ondan da insanlara geçişine ve bu hastalıkların bulaşmasına yol açar. Bu sebeple evcil hayvanlara bu atıkların verilmemesi ve düzenli iç-dış parazit tedavilerinin yapılması halk sağlığı açısından son derecede hayat kurtarıcıdır.

İç parazitlerden korunmak için köpek ve kedilerimize 20 günlükten itibaren koruyucu ilaçları kullanılmaya başlanmalıdır. Erken başlanan paraziter tedaviler hayat kurtarıcı olmaktadır. Çünkü birçok yavru kedi ve köpek sadece parazitlerin barsakların da açtığı yaralar yüzünden ölmektedir. İç parazitler tenyalar ve yuvarlak solucanlar adı altında iki ana grupta toplanan 56 dan fazla paraziti içerir. Kliniğimizde  bu parazitlerin hepsini tek doz da öldürebilen köpekler için spesifik olarak üretilmiş ilaçları kullanmaktayız.. İç parazit koruyucu tedavileri ömür boyu sürmektedir.

 

Köpek ve kedilerinize sadece onlar için üretilmiş ilaçlar dışında kalan insan ve diğer hayvanlara ait ilaçları kullanmayınız.

Dış parazitler pireler, bitler, keneler ve uyuz türleridir. Bu parazitler köpek ve kedilerin kanını emerek yaşarlar. Bu sırada onlara ve insanlara başka hastalıkları bulaştırırlar. Sağlıklı ve temiz bir canlı yetiştirmek için köpek ve kedilerimiz bu dış parazitlerden korumamız gerekmektedir. Doğada normalde yaşayan bu parazitler evcil hayvanlarımıza bulaşması kolay olmaktadır. Bu sebepten parazitlerden korumak için önlemler alınmalıdır.

Dış paraziter tedaviler ve koruma uygulamaları tüm dünyada uygulanan en yeni ilaç ve yöntemlerle kliniğimizde yapılmaktadır. Kliniğimizde kullanılan antiparaziter ilaçlar insan, hayvan ve çevreye zarar vermeyen sadece parazitleri yok eden ilaçlardır.

   
   
Tüm yazarlarımız için tıklayın.
 
:: Son Yazılar + tüm yazıları gör
 
- Köpek - Kedi Aşı Takvimi 07-11-2009
- Tebrikler! Evcil Hayvan Sahibi Oldunuz... 07-11-2009
- İç ve Dış Parazitler 07-11-2009
   
 
 
  Adres: Cumhuriyet Mh. Dr. Kâmil Sk. No: 11/B-C Adapazarı / Sakarya
Telefon: 0 264 2732803 - 0 264 2745050
E - Posta: bilgi@timurdemir.com