Sıkça Sorulan Sorular
Sorularınız Burada Cevap Buluyor,

Köpeğim dışkısını yiyor neden acaba?

Kaprofaji denilen dışkı yeme alışkanlığı genellikle mineral ve vitamin noksanlıklarında yani beslenme hatalarında görülür. Kendi sütü ile beslenen yavrularının dışkı ve idrarlarını temizlemek anne köpekler için fizyolojiktir.
Dışarıdan beslenmeye başlayan, anne sütünden kesilmiş yavru köpeklerin dışkı yemeleri ilk akla iç parazitleri ve dengesiz beslenmeyi getirir. Gerekli parazit mücadeleleri yapılmış yaşına uygun kaliteli bir mamayla yani dengeli beslenen hayvanlardaki dışkı yeme olayı alışkanlık haline getirilmeden önlenmelidir.

Bir süre tuvalet ihtiyacını dışarı yapan köpeklerinizin tasmaları kontrol altında olmalı ki, dışkılama olayından sonra köpek hemen ordan uzaklaştırılmalı. Bu ihtiyacını evde yapan hayvanların kirlettikleri yer hemen temizlenmelidir. Yani hayvanın dışkı ile teması önlenmeye çalışılarak unutturulmalıdır.

Bütün bu önlemlere rağmen köpeğiniz hala dışkı yemeye çalışıyor ise mutlaka veteriner hekim kontrolünde tedaviye alınmalıdır.

Yavru köpeğim oynarken bizi ısırıyor. Buna nasıl engel olabiliriz?

Yavru köpeklerin oynarken ısırmaları bazı pet sahiplerini acaba ısırgan bir köpeğim mi olacak diye korkutur. Yavru köpeklerin ısırmaları yetişkin oldukları zaman ısırgan olacakları anlamına gelmez.

Yavru köpeklerin hareketli yapıları aşırı performansları aynı zamanda bu enerjilerini daha fazla harcamak için seçtikleri bir yoldur.Ayrıca süt dişleri sizlerin de bildiği gibi 4-4.5 aylıktan 7 aylık olana kadar kalıcı dişlerle değişecektir. Yani yavru köpeklerin diş kaşıntılarını giderme yöntemlerinden biri de oyun zamanında ısırma isteğidir. Hem daha sonraki yaşantılarında bunu alışkanlık haline getirmemesi için hem de o anda size ve eşyalarınıza zarar vermemeleri için onu bu huyundan vazgeçirmeye çalışmalısınız.

Isırmaya alışan petinize tepkinizi mutlaka gösterin. Bir süre onunla oynamayın. Kendisine ait oyuncakları ile oynamayı öğretin. Diş kaşıntısı çocuklarda olduğu gibi fizyolojik bir olay olduğu için diş kaşıntısını giderecek ama asla ona zarar vermeyecek oyuncaklar sizin işinizi kolaylaştıracaktır.

Evde yalnız kaldığı zamanlarda bulunduğu ortamda terlik, kablo gibi zarar verebileceği eşyaların bulunmamasına dikkat edin.

Dişi köpeğimi çiftleştirmedik. Fakat doğum yapmış köpek gibi oyuncaklarına annelik yapıyor. Göğüslerinden süt geliyor. Neden acaba?

Köpeğiniz YALANCI GEBELİK, HAYALİ GEBELİK denilen doğal bir olay ile karşı karşıyadır. Prolaktin hormonuna bağlı bir sorundur.Gebeliğin son yarısında progesteron hormonu konsantrasyonu düşerken prolatin konsantrasyonu yükselir. Benzer değişiklikler gebe olmayan köpeklerde de görülür ve yalancı gebeliğe neden olur.Genellikle 1-3 hafta içinde normale dönüş görülür.

Göğüslerinden, doğum yapmış hayvanlarda olduğu gibi süt gelir. Bazı pet sahipleri hayvanlarını bu sıkıntıdan kurtarmak için memeleri boşaltmaya çalışırlar. Hayvanınızın göğüsleri çok dolu ve onu rahatlatmak için yaptığınız bu işlem işe yaramayacak, boşalan göğüsler tekrar dolacaktır. Soğuk-ılık kompres yapılabilir. Annnesi ölmüş köpek var ise onu emzirebilir. Yalancı gebelik geçiren hayvanların daha hasas duygusal bazen de agresif olabileceğini unutmayınız. Yalancı gebelik geçiren dişi hayvanlarda ilerleyen yaşlarda genital sistem kanserleri (meme ve rahim) ve pyometra riski daha fazladır.

Köpeğimin kulaklarındaki kötü kokuyu nasıl giderebilirim?

Uzun kulaklı köpeklerde sıkça karşılaşılan kötü kokulu kulaklar kulak enfeksiyonu belirtileridir. Kötü kokulu kulaklar acil olarak tedavi altına alınmaz ise kronik kulak enfeksiyonlarına neden olur. Hava temasının az olduğu uzun kulaklı köpeklerin kulak bakımlarına titiz davranmalı kulak solusyonları ile temizlenmeli mutlaka sık sık veteriner hekim kontrolüne gidilmelidir.

Kedimi ne kadar sıklıkla yıkayabilirim?

Kedileri köpekler gibi sık yıkamaya gerek yoktur. Kedilerin pek çoğu banyodan hoşlanmazlar. Suyu seven kedilerin 2-3 ayda bir yıkanmasının hiçbir sakıncası yoktur. Banyo sonrası mutlaka iyice kurutulmalıdır. Ayrıca kedilerin temizliği kuru şampuanlarla sık sık fırçalayarak da yapılabilir.

Kedimin istenmeyen yere yaptığı idrar kokusunu nasıl yok edebilirim?

Değişik firmaların kötü koku giderici sprey gibi temizleme malzemeleri kullanılabilir. Ayrıca idrar yapmasını istemediğiniz yerlere daha önce sıkılacak spreyler sayesinde kedi ve köpeklerimiz bu yerlere yaklaşmamaktadır. Önemli olan petlerimizin tuvalet terbiyesinin bozulma nedenini bulup onu ortadan kaldırmaktadır. Çünkü tuvalet terbiyesinin aksaması bazı patalojik hastalıkları akla getirir. Bu nedenle eşyalarının temizlenmesinden daha önemlisi kedinizin mutlaka veteriner hekim kontrolünden geçmesidir.

Kızgınlıktaki dişi kedimi nasıl sakinleştirebilirim?

6 aylık dişi kediler seksüel aktivite belirtileri göstermeye başlar. İleri ki yaşlarda anne olması istenen dişi kediler veteriner hekim kontrolünde tablet veya enjeksiyon uygulamaları ile ortalama 6 ay seksüel aktivite belirtileri geçici olarak durdurulabilir. Dişi kediler için ideal anne olma yaşı 1 yaşından sonradır. Kızgınlıktaki kedilerin fizyolojik olarak ortaya çıkan sıkıntılardan mutlaka kurtarılmalıdır.
Orta yaşlı köpeğimin derisindeki oluşumlar bizi korkutuyor. Bunlar tehlikelimidir?

5-6 yaşından sonra köpeklerde sıkça görülen deri üzerindeki çıkıntılar virüsların yaptığı popillomlardır. Vücudun değişik yerlerinde olabilirler. Petinizin kaşınması veya traş esnasında kanayabilirler. Hızlı büyüme gösterebilirler. Büyüklüklerine göre ufak müdahalelerle alınabilirler.

Özellikle bahar aylarında köpeğim sürekli ot yemek istiyor. Acaba bir hastalık belirtisi midir?

Bahar aylarında yeni filizlenen otlara karşı köpeklerin ilgisi vardır. Bu bir hastalık belirtisi değildir. Nedeni tam olarak açıklanamamıştır. Tek sakıncası yenilen ot parçaları petinizin boğazına yapışıp kusmalarına sebep olabilmektedir.

Köpeğimin ağzındaki kötü kokuyu nasıl giderebilirim?

Hem yavru hem de ileri ki yaşlarda karşılaşılan en büyük sorunlardan bir tanesi ağız kokusudur. Yavru kedi ve köpeklerin ağız kokusunun nedeni genellikle paraziter kökenlidir. 4-5 yaşından sonraki ağız kokuları diş ve dişeti hastalıklarını akla getirir. Yumuşak gıda ile beslenen hayvanlarda daha sık karşılaştığımız ağız problemleri ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu sebeple kuru ve kaliteli bir mamayla beslenmelidir.

Heyecanlanan köpeğimin idrar yapmasını nasıl önleyebilirim?

Özellikle dişi yavru köpeklerde sıkça görülen bu sorun zamanla düzelmektedir. Dişilerde uretra kısa olduğu için daha sık görülür. Bu hareket davranışsal faktör olup heyecanlandığı zaman idrar kesesini boşaltan kasların kasılmasını sağlar. Fiziksel idrar yapmayı önlemek daha zordur. Her şeyden önce idrar yapmaya neden olan faktörleri ortadan kaldırmalıyız. Eve geldiğimiz zaman sizi kapıda karşılayan köpeğimize ani ve fazla sevgi gösterisi yapmayın. Bir süre ona karşı ilgisiz davranın. Zamanla buna alışacak heyecanlanmaması gerektiğini öğrenecektir. Bu konuda daha fazla bilgi için veteriner hekiminize danışınız.

Köpeğimi yeni yıkadığım halde vücudunda kötü bir koku var. Buna nasıl engel olabilirim?

Bazı köpekler deride fazla yağ ve kokuya neden olan SABORRHOEA sorununa sahiptirler. Bu kokuya kulak kokusu da eklendiği zaman köpeğinizi vermeyi bile düşünebilirsiniz. Oysa fiziksel muayene sonucu sorunumuzun çözümü mutlaka vardır. Uygun şampuanlar spreyler ve beslenmesinin düzenlenmesi size yardımcı olacak onun evin sevimli bir ferdi olarak yaşamını sürdürmesini sağlayacaktır.

Köpeğimin burnu kuru, ateşli bir hastalığı mı var?

Islak burun kedi ve köpeklerde sağlık belirtisidir. Fakat kuru burun için bunun aksini söyleyemeyiz. Hasta hayvanların burnu ıslak olabileceği gibi, sağlıklı hayvanların burnu da kuru olabilir. Aşırı aktivasyon sonucu burnu kuru ve sıcak olan köpeğe hasta teşhisi konulamaz. Bunun anlamı burun ıslaklığı veya kuruluğunun %100 sağlık göstergesi olmadığıdır.

Piyasada satılan köpek kemik ve çubuklarının herhangi bir zararı var mıdır?

Köpeklerin büyüklüklerine göre günde 1-2 tane verilebilecek bu çubuk ve kemikler zararsızdır. Fakat fazla miktarda tüketildiği zaman ishal vakaları ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca bütün yutulan çubuklar gastrite ve tıkanıklıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle kemik oyuncak ve çiğneme çubukları kontrol altında verilmelidir.

Komşumuzun 12 yaşındaki köpeği rahat yürüyemiyor, hareket etmek istemiyor. Neden acaba?

6-7 yaşından sonra köpeklerde sıkça karşılaşılan bu problemin pek çok nedeni vardır. En önemli sebep ise yaşamı boyunca yanlış beslenmesidir. Beslenme sorununa bağlı olarak ileriki yaşlarda kemiklerdeki Calsiyum dengesi bozulacağı için osteoperoz denilen kemik erimesi görülür. Vücuttaki kalsiyum seviyesinin düşük olması hayvanın kilo fazlalığı gibi nedenler sonucu ortaya çıkan ağrılı tablo karşısında petleriniz hareket etmek, oynamak istemezler. Ayrıca kalp hastalıklarında da bu tip klinik belirtiler ortaya çıkabilir. Kesin tanı için köpeğinizin mutlaka veteriner hekiminizin kontrolünde geçmesi gerekir. İleriki yaşlarında bu şekilde sağlık sorunları ile karşılaşmamak için doğru beslenme hakkında veteriner hekiminizden mutlaka bilgi alınız.Kliniğimizde beslenme hastalıkları konusunda bilgi alabilirsiniz.

Köpeğimi uzun tüylü seviyorum. Fakat 3 aydan sonra tüyleri dolaşıyor. Ne yapabilirim?

Kaniş, terrier gibi uzun tüylü köpeklerin tüyleri düzenli taransalar bile 3 aydan sonra düğümlenmeye başlar. Müdahale edilmez ise ileriki aylarda çok çirkin bakımsız bir köpek haline gelir. Bu durumdaki köpeklerin yıkanmasında istenilen temizlik elde edilemez. Hayvan tam olarak kurutulamayacağı için üşütülebilir. Ayrıca deride koku meydana gelir. Bu sorunları yaşamamak için uzun tüylü köpeklerin tüyleri 2-3 ayda bir mutlaka istenilen tüy uzunluğunda bakıma alınmalıdır. Böylece sizler petlerinizin tüylerini çok kısa olmadan sevebilirsiniz.

Kedimin tüyleri çok dökülüyor ne yapabilirim?

Kedi ve köpeklerdeki tüy dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Patolojik hastalıkların dışında yanlış beslenme, seksüel aktivite, mevsimsel değişiklikler tüy dökülmelerinin ana nedenleridir. Veteriner hekim muayenesi sonucu bu nedenlerin ortadan kalkması durumunda döküntü devam ediyorsa bu fizyolojik döküntüdür. Kedilerinizin dökülen bu tüylerinden rahasızlığınızı köpekler gibi traş ederek giderebiliriz. Son derece olumlu sonuçlar alınan kedi traşlarına siz kedi sahipleri artık alışmış durumdasınız. Her 4-5 ayda kedisini traş için kliniğimize getiren pet sayısı giderek artmaktadır. Bu konuda kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

Köpeğim 6 yaşında öndeki dişleri düştü. Köpeğim dişsiz mi kalacak?

Özellikle ev yemekleri ve yumuşak gıda ile beslenen,düzenli diş ve ağız sağlığına dikkat edilmeyen köpeklerde erken diş kayıpları görülmektedir. Önlem alınmayan ağız bakımında çoğu kedi ve köpeklerde 10-12 yaşına kadar dişler dökülmektedir. Bu nedenle kendi dişlerimize gösterdiğimiz önemi petlerimiz içinde göstermeliyiz. 3-4 yaşından sonra Veteriner Hekiminize petinizin genel kontrolleri için bile gitseniz mutlaka ağız ve kulak muayenesi yaptırınız.

Annesiz Kalmış Bir Yavru Nasıl Beslenebilir?

Yeni doğmuş ve öksüz kalmış yavru çok ilgi ister. Onu sıcak tutmalı, düzenli bir mama programına göre beslemeli, ve tuvalete çıkmasına yardımcı olmalısınız.

Yeni doğmuş yavru henüz vücut ısısını ayarlayamadığından, onu sıcak ve rahat olabileceği (mutfak kağıt havlu / gazetelerle dolu bir kutuda) tutabilirsiniz mesela. Bulunduğu ortamın ilk hafta ortalama 30 derece, 2nci haftadan sonra 25-30 derece olması gerekir.

Yavruya anne sütü yerine geçecek tek şey olan veterinerlerden bulabileceğiniz özel süt tozu vermelisiniz. Yavrunuz daha çok küçükken onu bir biberonile beslemelisiniz. Yalnız yavruya şırıngayla sütü enjekte ETMEMELİSİNİZ; bu boğulmasına neden olur... Yavrunun şırınga / biberondan kesinlikle kendisi sütü emmelidir.
Ayrıca yavruyu emzirirken sırt üstü yatırmayın. Kafası hep yere bakmalı.

Yavruya günde 6 kere mama verilmeli. Yani ideal olan 4 saatte bir yedirmek. Yavrunun günde ne kadar yemesi gerektiği kilosuna bağlı olacaktır, kilosuna bakarak ölçü hazırlamanız gerekir. Ayrıca yavrunun ilk haftalarda kilosunun 2 ye katlanarak da büyüyeceğini göz önüne alırsak, yavruyu her gün tartmak da fayda var.

Yavruyu emzirirken acele etmeyin. Ara sıra bekleyerek/duraksayarak bebek gibi gaz çıkarmasını bekleyin.

Ayrıca yavru köpeğin 'tuvalete' çıkabilmesine de yardımcı olmak gerek. Elinize bulaşık eldiveni geçirip köpeğin aşağı karın ve anal bölgesine çok yavaş ve hassas biçimde masaj yapılmalı. Bu yavru her uyandığında ve mama verildikten yaklaşık 20 dak sonra yapılmalıdır. Dışkıyı kağıt havluyla temizleyebilirsiniz.

 
  Adres: Cumhuriyet Mh. Dr. Kâmil Sk. No: 11/B-C Adapazarı / Sakarya
Telefon: 0 264 2732803 - 0 264 2745050
E - Posta: bilgi@timurdemir.com